Under markedsturbulens merker også Morningstar at flere søker opp fondene sine for å få oversikt over hva som har skjedd. Det er naturlig. Samtidig bør man holde hodet kaldt og kun gjøre endringer som står i forhold til en gjennomtenkt plan. Dersom man begynner å gjøre endringer uten mål og mening, vil det fort kunne gjøre vondt verre.
Videre ser vi også tendenser til at det er noe som er på ferde, eksempelvis dersom et fond er ute i hardt vær i media, vil det kunne bidra til økt trafikk. Derfor ser vi ofte fond som er på topp eller bunn i avkastningslistene i disse listene på fond som har flest klikk, dog dersom disse fondene i utgangspunktet har en viss grad av investorinteresse fra før av. Altså, de er ofte fond som har (hatt) mange andelseiere og/eller mye forvaltningskapital. Tabellen ser på antall unike sidevisninger gitt av Google Analytics i perioden 1.1.2020 til 29.3.2020, rangert fra mest klikket til nummer 10 på listen.
DNB Teknologi A
DNB Teknologi A er en gjenganger på topplisten og er igjen råder den alene på topp. Det er nok fordi fondet har 24,8 milliarder kroner under forvaltning. Fondet har også 5 stjerner Morningstar Rating, men har hatt noe svakere avkastning i det siste. Blant annet 5,3 prosentpoeng lavere avkastning enn gjennomsnittet i kategorien i 2019 og fondet fortsetter den svake tendensen også hittil i 2020. Med aktive forvaltere bør man heve blikket og forvente perioder med mindreavkastning, hvis man ikke klarer dette bør man heller velge indekserte alternativer. Sektorfond slik som dette bør uansett kun inngå i en veldiversifisert portefølje. Morningstar estimerer at fondets andelseiere har tatt ut omtrent 3 milliarder kroner de første 3 månedene.