Europa og Europeiske fond

Vi liker å reise rundt i Europa og det er store forskjeller fra område til område både kulturelt og økonomisk. Er det like eksotisk å investere i Europa som det er å reise dit?

Thomas Furuseth 19.12.2007 | 14:48
Facebook Twitter LinkedIn
Når du skal se på dine europeiske fond så er det greit å vite hva de eier. Det er ikke likegyldig om mesteparten er investert i Storbritannia eller om alt er investert i Baltikum. Det er stor forskjell på disse landene både med tanke på typer selskaper som finnes der, men også med tanke på den generelle økonomien i landene. Diversiteten i Europa gjør at det kan finnes spennende alternativer, men pass på at du ikke tar på deg mer risiko enn du kan håndtere.

De samme årsakene som gjør at Europa har en stor diversitet, gjør at man har andre problemer enn for eksempel USA. Hvis man skal handle med franskmenn og selge produkter rettet mot private kunder, så må man ha produktinformasjon på fransk. Skal du til Tyskland så må du ha informasjon på tysk. Morningstar gjenspeiler dette på m

ange måter. I USA har vi ett kontor Chicago, i Europa har vi kontor i Tyskland, Frankrike, Storbritannia, Sverige, Norge, Danmark, Spania, Italia, Nederland. For å gjøre det verre så har vi ulike valutaer (selv om innføringen av Euro har harmonisert dette betraktelig), vi har ulik lovgivning i de europeiske landene. EU-lovgivningene skal forsøke å harmonisere Europa og gjøre oss mer konkurransedyktige. Problemet er at det er alltid et land som ikke liker lovgivningen. På enkelte områder så kan det være Norge (hjemfallsaken), Danmark har et skattesystem som favoriserer innenlandske fondsprodukter og listen går videre. I tillegg er velstandsnivået svært forskjellig i de ulike landene, det er også arbeidsledigheten, veksten. Flere land går på høygir, blant annet Norge, Baltiske land, Tyskland osv. Dette gir seg uttrykk i flere markedsindekser. Nedenfor ser du et utvalg MSCI indekser for land i Europa:

Avkastning i år per 14.12.07
Indeks Avkastning hittil i år
MSCI Turkey NR USD 51.93
MSCI Finland NR USD 30.55
MSCI Germany NR USD 17.02
MSCI Poland NR USD 12.4
MSCI Norway NR USD 11.84
MSCI Spain NR USD 10.92
MSCI Denmark NR USD 10.39
MSCI Sweden NR USD -10.04
MSCI Austria NR USD -11.5
MSCI Belgium NR USD -14.5
MSCI Ireland NR USD -27.29
Kilde: Morningstar Direct


Som man også ser, så har flere land blitt trukket ned i 2007. Sverige er blant disse landene, enkelte forvaltere har sagt at Sverige ser mer attraktivt ut nå. I den ekstreme enden av skalaen finner vi land som Tyrkia der MSCI Tyrkia har slått igjennom taket med sine 52 % på ett år. Pass på at du ikke faller for fristelsen til å investere alt i et slikt land, tenk over risikoen. Har du allerede investert i et Tyrkia og har sittet der en stund så kan det være verdt å se om du skal sikre deg noe av gevinsten (husk at det vil tilkomme gevinstbeskatning hvis du ikke handler gjennom Unit Linked konto). Samlet sett har MSCI Europa gått opp 1.2 %. De fleste av disse avkastningene er tynget av den sterke norske valutaen.

La oss se nærmere på et utvalg av europeiske MSCI indekser basert på prisingen av disse indeksene gitt ved P/E:

P/E for MSCI indeksene
Indeks Porteføljedato P/E (løpende)
MSCI Finland NR USD 2007-11-30 20.18
MSCI Denmark NR USD 2007-11-30 19.51
MSCI Spain NR USD 2007-11-30 17.06
MSCI Switzerland NR USD 2007-11-30 16.27
MSCI Nordic Countries NR USD 2007-11-30 15.45
MSCI UK NR USD 2007-11-30 12.57
MSCI Norway NR USD 2007-11-30 11.95
MSCI Hungary USD 2007-11-30 10.06
MSCI Belgium NR USD 2007-11-30 8.25
MSCI Ireland NR USD 2007-11-30 6.91
Kilde: Morningstar Direct




For MSCI Europa så er det en P/E på 13,8. For de som ikke er kjent med P/E så er dette prisen på selskapet delt på fortjenesten.

La oss se om vi klarer å forklare noe av avkastningen til fondene basert på hvordan de har allokert midlene. Først trakk jeg ut de fondene som er tilgjengelig for salg i Norge som står i en Morningstar Kategori ”Europa”. Jeg tok ikke ut EMU kategoriene for denne sammenligningen (da ekskluderer vi land som UK, Norge, Sverige, Island osv) så delte jeg gruppen i to, de fondene som klarte å slå indeksen ene og alene basert på avkastning og de som ikke klarte å slå indeksen. Deretter sammenlignet jeg hvordan MSCI AC Europe er allokert i de ulike landene sammenlignet med gjennomsnittet av de to gruppene. Tallene viser hvordan fondene er eksponert relativt til indeksen. Et negativt til vil si at fondet har plassert mindre i det landet i forhold til indeksen. Et positivt tall tilsier at fondene har plassert mer i landet enn det indeksen tilsier. Hvis man ser nærmere så på tabellen så ser man at fondene som har hatt høyest avkastning tenderer til å ha plassert midlene bedre enn vektingen i MSCI i forhold til de med lavest avkastning. Som du ser så har de fondene med lavest avkastning i noen tilfeller lagt seg riktig i forhold til hvordan indeksen ble, men størrelsen på under/overvekt varierer. Husk også at dette er basert på de siste porteføljene, slik at det kan være fondene har vektet seg ned/opp etter hvert som aksjene i de markedene har gått ned eller opp.

Landseksponering +/- MCSI AC Europe
Land Avkastning over indeksen Avkastning under indeksen MSCI indeksens avkastning hiå
United Kingdom -8.8 -4.8 -3.4
Germany 6 3.2 17
Norway 2.6 0.7 11.8
Ireland -0.3 1.1 -27.3
Netherlands 1.2 1.9 5.7
France -0.6 0.1 -0.8
Spain -1.3 -1.9 10.9
Switzerland 0.4 -0.2 -6.2
Italy 1.3 0.8 -6.2
Portugal -0.2 0.2 10.7
Sweden -0.1 0.2 -10
Avkastningsdato 14.12.07 (NOK), Tall hentet fra Morningstar Direct
Hvis vi ser nærmere på tallene i tabellen utenfor så ser vi at land med stor finansnæring slik som Irland, har blitt veldig påvirket av den siste tidens finansuro.

Usikker på hva du skal investere i? Se nærmere på din portefølje og sørg for at du har en god balanse både på ulike sektorer og land. Se på fondene for å se om de har en eller flere risikoelementer som høy eksponering mot enkeltland eller sektorer. Prøv å ikke jage etter avkastning, slik at du alltid følger gårsdagens vinnere.
Facebook Twitter LinkedIn

Om forfatteren

Thomas Furuseth

Thomas Furuseth  var analytiker og redaktør på Morningstar.no i perioden 2006 til og med mai 2020. Han jobber nå i DNB. Han har en mastergrad i økonomi fra Handelshøyskolen BI med spesialisering i finans.

© Copyright 2025 Morningstar, Inc. Alle rettigheter reservert.

Brukervilkår        Personvern        Cookie Settings          offentliggjøringer